Dziś mamy 2 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
27 grudnia 2024

Historyczna walka o Brzozę. Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim

fot. Gmina Nowa Wieś Wielka

fot. Gmina Nowa Wieś Wielka

106 lat temu, 27 grudnia 1918 roku #w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Szybko rozlało się na inne tereny wokół Poznania i swym zasięgiem objęło także fragmenty dzisiejszych powiatów nakielskiego i bydgoskiego.

Walki zakończyły się sukcesem naszych Rodaków. Jest to jeden z nielicznych przykładów polskich działań powstańczych, które zakończyły się zwycięstwami militarnymi i politycznymi, ponieważ duże tereny zamieszkałe przez Polaków znalazły się w granicach naszego kraju.

W 2021 roku dzień 27 grudnia został ustanowiony Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W tym dniu przypominamy i czcimy czyn powstańczy na terenie całego kraju. W naszej Gminie corocznie dodatkowo organizowane są uroczyste obchody w okolicach dnia 20 stycznia, w którym to dniu przypominamy kolejne rocznice stoczonej podczas Powstania Wielkopolskiego Bitwy o Brzozę. Spotykamy się wówczas przy związanym z tym wydarzeniem Pomnikiem upamiętniającym również poległych w Brzozie Powstańców Wielkopolskich.

Zachęcamy również do zapoznania się z treścią tablicy pamiątkowej znajdującej się na ścianie Przedszkola w Brzozie, w miejscu budynku służącego jako lazaret powstańczy oraz historią Powstania Wielkopolskiego i walk o Brzozę.

Nigdy nie przestaniemy pamiętać i czcić naszych Bohaterów, którzy walczyli, odnieśli rany i zginęli
w walce o niepodległość naszej Ojczyzny.

W dzisiejszym wydaniu Gazety Pomorskiej przeczytać można tekst zatytułowany „Pamiętamy
o Powstaniu…”.

Materiał: Gmina Nowa Wieś Wielka

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Wystarczy kilka składników. Grzaniec doskonały na długie wieczory

Wraz z nadejściem zimowych, #mroźnych i długich wieczorów poszukujemy sposobów na rozgrzanie naszego ciała i poprawę humoru, np. odpoczywając pod ciepłym kocem, na miękkich poduszkach przy dobrej lekturze. Dodatkową przyjemnością jest kubek rozgrzewającego naparu lub grzańca w dłoni. Takie napoje są proste i błyskawiczne w przygotowaniu. Raptem kilka składników, które każdy ma w kuchni wystarczy, by wróciło nam lepsze samopoczucie.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku# o dniach wolnych od pracy określa 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)