Niebawem powitamy Nowy Rok. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
fot. pixabay
Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc spędzać go jak #każdej innej nie można. To czas, który warto przeżyć wyjątkowo, niecodziennie. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba koniecznie iść na bal. Ale zawsze warto pamiętać o obyczajach związanych z tym świętem. Są bardzo barwne i ciekawe. Zarówno te nasze rodzime, jak i wszelkie inne kultywowane w różnych zakątkach świata.
Noc sylwestrowa to przełom między starym a nowym. W tradycji polskiej jest kilka przesądów, o których należy pamiętać, by wejście w Nowy Rok nie przyniosło nam żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Jakie są zwyczaje sylwestrowe?
Aby uwolnić się od dotychczasowych kłopotów, należy spisać na kartce wszystkie problemy, a następnie je spalić. Ogniem można również zniszczyć pamiątki związane z wydarzeniami, o których chcemy zapomnieć. Trzeba także zadbać o staranny ubiór, co ma przynieść w nowym roku powodzenie u płci przeciwnej. Warto unikać w ostatni dzień roku sprzątania, w celu zapobiegnięcia wykurzenia z domu szczęścia. Panny powinny skupić się na pierwszym imieniu usłyszanym po północy, gdyż może się ono okazać imieniem przyszłego małżonka. Lodówkę trzeba zaopatrzyć w jedzenie, a portfel w pieniążki – zgodnie z zasadą "jaki Sylwester, taki cały przyszły rok". Wróżenie z bąbelków szampana w kieliszku pozwala odgadnąć przyszłość - duże bąbelki oznaczają wielkie zmiany, aktywność, zaś małe - spokój i stabilizację. Jeżeli w noc sylwestrową włoży się na siebie nową bieliznę, najlepiej z nieoderwaną metką, przyniesie to powodzenie u płci przeciwnej.
Nakręcając zegary i otwierając okna i drzwi po wybiciu północy, godnie witamy nowy rok, a żegnamy stary, a z nim wypraszamy z domu wszelkie kłopoty i nieszczęścia.
Oczywiście sposób obchodzenia tej nocy jest uzależniony od kultury i religii danej społeczności. Jak jest za granicą? W Wietnamie tuż po wybiciu północy najstarsza kobieta w domu odpala petardy. Następnie wszyscy udają się spać, aby wstać przed świtem i przywitać pierwszy wschód słońca nowego roku. W Meksyku kultywuje się włączenie telewizora tuż przed godziną 24.00 i odsłuchanie bijących w niej dwunastu dzwonów, oznajmiających nadejście nowego roku. Przy każdym uderzeniu Meksykanie składają sobie życzenia, zajadając przy tym winogrona. W krajach skandynawskich Sylwestra obchodzi się kameralnie, w gronie najbliższych, przy dobrym jedzeniu. W wielu państwach przyjęła się tradycja witania 1 stycznia na ulicach. Niestety, z powodu pandemii takich imprez w większości się nie organizuje.
Warto pamiętać o tradycjach sylwestrowych, bo są niezwykle interesujące i świadczą o bogactwie obyczajowości społeczeństwa. Bez względu na to jak spędzamy tę jedyną noc w roku, możemy przecież wpleść w nią choć jeden ze starych przesądów lub zapoczątkować całkiem nowy: z innego kraju, lub z własnej wyobraźni.
Czytaj również
- Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
- Nielegalne treści w internecie dotyczące dzieci. Zgłoś anonimowo
- Ustawa podpisana. Wolna Wigilia od przyszłego roku
- Niebezpieczne kontakty online. Jak chronić najmłodszych użytkowników?
- Nie przechowuj potraw zbyt długo. Mogą ulec zepsuciu nawet w lodówce
Dodaj komentarz
Wystarczy kilka składników. Grzaniec doskonały na długie wieczory
Wraz z nadejściem zimowych, #mroźnych i długich wieczorów poszukujemy sposobów na rozgrzanie naszego ciała i poprawę humoru, np. odpoczywając pod ciepłym kocem, na miękkich poduszkach przy dobrej lekturze. Dodatkową przyjemnością jest kubek rozgrzewającego naparu lub grzańca w dłoni. Takie napoje są proste i błyskawiczne w przygotowaniu. Raptem kilka składników, które każdy ma w kuchni wystarczy, by wróciło nam lepsze samopoczucie.
(czytaj więcej)Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku# o dniach wolnych od pracy określa 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!