Niebieski listopad. Akcja Movember z myślą mężczyznach
fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Listopad to czas, w którym na całym świecie mężczyźni #zapuszczają wąsy w ramach akcji Movember. Ma ona na celu podniesienie świadomości na temat męskich nowotworów - raka gruczołu krokowego i jąder. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni od 14 do 35 lat. Choroba może dotyczyć każdego.
O mężczyznach mówi się, że mniej dbają o zdrowie niż kobiety, za późno zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami, unikają profilaktycznych badań. Co trzeci mężczyzna w ciągu życia cierpi na choroby układu moczowo – płciowego. Rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim pod względem występowania wśród mężczyzn, po raku płuca.
Nowotwory męskich narządów dotyczą:
- narządów rodnych – prostaty, jąder i prącia,
- układu moczowego – nerek pęcherza moczowego
W profilaktyce raka jądra ważne jest regularne samobadanie:
- dokładnie sprawdź powierzchnię jąder i ich strukturę,
- oceń, czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza,
- sprawdź, czy w mosznie obecny jest płyn,
- pamiętaj, że choroba może wiązać się w z niespecyficznymi objawami, np. bólem podbrzusza.
Co powinno Cię zaniepokoić ?
- osłabienie strumienia moczu,
- częstomocz,
- wydłużenie czasu oddawania moczu,
- wrażenie, że pęcherz nie został całkowicie opróżniony po wizycie w toalecie,
- krwiomocz,
- zaburzenia erekcji,
- nietrzymanie moczu,
- zmiana rytmu wypróżnień,
- ból okolicy lędźwiowej, pleców, klatki piersiowej lub nóg.
W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, nie zwlekaj, idź do lekarza. Nowotwór jądra w 95% przypadkach może być całkowicie wyleczalny, dlatego tak ważna jest profilaktyka!
Możesz także skorzystać z infolinii onkologicznej – zadzwoń pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590 i wybierz linię numer 3.
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Czytaj również
- Wystarczy kilka składników. Grzaniec doskonały na długie wieczory
- Sylwestrowa domówka w stylu premium. Idealne rozwiązanie
- Jemioła - roślina trująca i lecznicza. Groźny pasożyt problemem w lasach
- Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Bohaterski zryw
- Szopki z bogatą tradycją. Zachwycają swoją wyjątkowością
Dodaj komentarz
Wystarczy kilka składników. Grzaniec doskonały na długie wieczory
Wraz z nadejściem zimowych, #mroźnych i długich wieczorów poszukujemy sposobów na rozgrzanie naszego ciała i poprawę humoru, np. odpoczywając pod ciepłym kocem, na miękkich poduszkach przy dobrej lekturze. Dodatkową przyjemnością jest kubek rozgrzewającego naparu lub grzańca w dłoni. Takie napoje są proste i błyskawiczne w przygotowaniu. Raptem kilka składników, które każdy ma w kuchni wystarczy, by wróciło nam lepsze samopoczucie.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie# systemu, który ułatwi służbom ratowniczym dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!