Dziś mamy 13 listopada 2024, środa, imieniny obchodzą:
07 listopada 2024

Ile osób widzisz? Jesień nie sprzyja bezpieczeństwu pieszych

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

W miesiącach jesienno-zimowych Policja# odnotowuje najwięcej wypadków z udziałem pieszych w stosunku do pozostałych miesięcy roku. Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się jedynie uszkodzeniem pojazdu, natomiast dla pieszego poważnymi obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.

W ostatnich latach głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy kierowca przekracza dozwoloną prędkość. Zła widoczność spowodowana wcześnie zapadającym zmrokiem i opadami atmosferycznymi stwarza dodatkowe zagrożenie.

Przypominamy:

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, a także ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

W 2023 roku odnotowano 4 943 wypadki z udziałem osób pieszych (23,6% ogółu wypadków), w których zginęło 457 pieszych (24,1% ogółu zabitych), a 4 609 pieszych odniosło obrażenia ciała (19,1% ogółu rannych).

Od początku 2024 roku do 5 listopada w 3629 wypadkach śmierć poniosło 325 pieszych, a 3378 zostało rannych.

W okresie jesienno-zimowym niezwykle istotne, jest, aby piesi, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem nosili elementy odblaskowe. Pieszy widzi światła samochodu z dużej odległości, jednak dla kierowcy może być on niewidoczny. Odblaskowy breloczek, opaska, kamizelka noszone tak, aby były widoczne w światłach pojazdu, sprawią, że zostanie w porę dostrzeżony.

O zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem pieszych w ruchu drogowym będą przypominały spoty emitowane na stronach internetowych Policji, w mediach społecznościowych oraz na ekranach LED firmy Screen Network zlokalizowanych na terenie całego kraju.

 

 Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.75 MB)

 

 Pobierz plik 1-438231_2_.mp4 (format mp4 - rozmiar 14.6 MB)

 Materiał: KMP Bydgoszcz
Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Młodość współtwórcy niepodległości. W rodzinie nazywany Ziukiem

Józef Piłsudski wywodził się z rodu szlacheckiego, osiadłego #na Wileńszczyźnie co najmniej od XVII wieku. Urodził się 5 grudnia 1867 r. w majątku Zułów. Był czwartym dzieckiem Józefa i Marii z domu Billewicz. Miał jedenaścioro rodzeństwa. Najbardziej znani byli Bronisław – etnograf, odkrywca Ajnów – autochtonicznego ludu Japonii, i Jan, prawnik, w okresie międzywojennym poseł na Sejm, minister skarbu i wiceprezes Banku Polskiego.

(czytaj więcej)
0

Znicze można wykorzystać ponownie. Coraz bardziej popularne zniczodzielnie

Listopad to czas szczególnej refleksji nad pamięcią #o bliskich, którzy odeszli. Podczas wizyt na cmentarzach warto pamiętać, że szklane znicze można wykorzystać ponownie.

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)